Dwa nowe artykuły (taksonomia paproci)

 

 

Dwa nowe artykuły dotyczące zagadnień taksonomicznych związanych z edemiczną islandzką paprocią Struthiopteris spicant var. fallax ukazały się na łamach Acta Societatis Botanicorum Poloniae oraz Phytotaxa

 

 

 

 

 

Rośliny i metale

 

 

     Jesienią tego roku ukaże się, nakładem Wydawnictw UW, książka pod tytułem Ekotoksykologia – rośliny, gleby, metale pod red. naukową p. prof. Małgorzaty Wierzbickiej. Napisaliśmy do niej kilka rodziałów:

  • Wprowadzenie do ekotoksykologii (E.M. Przedpełska-Wąsowicz, M. Wierzbicka)
  • Mechanizm toksycznego działania metali ciężkich (E.M. Przedpełska-Wąsowicz, M. Wierzbicka)
  • Taksonomia, biogeografia i biologia polskich metalofitów (P. Wąsowicz)
  • Wybrane gatunki polskich metalofitów - Rzodkiewnik piaskowy - Arabidopsis arenosa (E. M. Przedpełska-Wąsowicz)
  • Wybrane gatunki polskich metalofitów - Pleszczotka górska – Biscutella Laevigata (M. Wierzbicka, M. Pielichowska, P. Wąsowicz)
  • Wybrane gatunki polskich metalofitów - Zawciąg nadmorski - Armeria maritima (A. Abratowska, M. Wierzbicka, P.Wąsowicz)
  • Hiperakumulatory metali ciężkich - Rośliny hiperakumulujące metale ciężkie (Ewa M. Przedpełska-Wąsowicz)
  • Hiperakumulatory metali ciężkich - Arabidopsis halleri - jedyny przedstawiciel hiperakumulatorów we florze polskiej (P.Wąsowicz)

Książka powinna pojawić się w sprzedaży przed końcem roku. Zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

 

O Surtsey po polsku

 

 

     Właśnie ukazał się artykuł przeglądowy podsumowujący badania prowadzone na wyspie Surtsey. Opublikowany został w czasopiśmie Kosmos - problemy nauk przyrodniczych, wydawanym przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika. 

"15 listopada 1963 r. u południowych wybrzeży Islandii wyłoniła się z morza Surtsey, niewielka wyspa o wielkim znaczeniu dla nauki. Jej powstanie pozwoliło naukowcom na zbadanie rozwoju podmorskiego wulkanu od jego powstania na dnie oceanu, do momentu narodzin wyspy. W kolejnych etapach Surtsey stała się doskonałym laboratorium terenowym do prowadzenia badań nad kolonizacją nowopowstałego lądu przez organizmy żywe oraz rozwoju ekosystemu. (...) W literaturze szeroko dostępnej polskiemu czytelnikowi znajdziemy tylko niewiele informacji na temat badań prowadzonych na Surtsey. Artykuł ten ma na celu choć częściowe wypełnienie tej luki i dostarczenie czytelnikom pełniejszej i bardziej aktualnej wiedzy na temat przebiegu procesu kolonizacji wyspy. (...)" 

Artykuł jest dostępny TUTAJ

 

 

 

 

 

Drogi migracji obcych gatunków roślin na Islandię

polarbiolpl

Kolejny artykuł koncentrujący się na problematyce gatunków obcych na Islandii ukazał się niedawno na łamach Environmental and Socio-economical Studies. 

Celem naszych badań była identyfikacja dróg migracji obcych gatunków roślin na Islandię, oszacowaniu ich znaczenia oraz aktywności. Okazało się, że ogrodnictwo oraz rolnictwo są najważnieszymi kanałami, za pomocą których rośliny obcego pochodzenia przedostają się na wyspę. W toku badań przygotowana została także lista gatunków obcego pochodzenia, które cechują się największym negatywnym wpływem na środowisko naturlane. 

Zachęcamy do lektury! 

 

 

 

 

Tajemnice Surtsey

surtsey

 

W najnowszym numerze magazynu przyrodniczego Salamanda przeczytać można artykuł opisujący krótko arcyciekawe miejsce - wyspę Surtsey położoną w archipelagu Vestmannaeyar w południowej części Islandii.

Surtsey to młoda, wulkaniczna wyspa, powstała w latach 60 tych XX wieku na skutek działalności podmorskiego wulkanu. Niemal od samych narodzin objęta została szczególną ochroną umożliwiającą prowadzenie na niej badań nad kolonizacją lądu przez organizmy żywe. Od 2008 roku Surtsey znajduje się także na liście obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

 

To nie jedyna publikacja w języku polskim z której można dowiedzieć się więcej na temat tej wyspy-laboratorium. W ostatnim kwartale 2015 roku na łamach kwartalnika Kosmos wydawanego przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Koperniaka ukaże się obeszerny artykuł przeglądowy podsumowujący badania prowadzone na Surtsey przez ostatnie dziesięciolecia. 

Zapraszamy do lektury!

Wyspa zrodzona z ognia PDF